Przepiękny kraj, życzliwi ludzie, monumentalne zabytki, perfekcyjna organizacja…” – słowa te bardzo często padały z ust uczestników wyjazdu, w ramach wymiany młodzieżowej, do belgijskiego Ruiselede.

Nasza przygoda miała miejsce w dniach 31.07 – 7.08.2015 r. Wymiany młodzieżowe z udziałem uczniów naszej szkoły i młodzieży z Ruiselede odbywają się systematycznie od 2002 r. W ubiegłym roku gościliśmy Belgów, w tym oni nas. Tydzień spędzony w ich kraju dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Każdy dzień obfitował w wycieczki, spotkania, zawody, rozrywki, etc. Już od pierwszego dnia pobytu na każdym kroku doświadczaliśmy życzliwości, serdeczności i zainteresowania naszą grupą nie tylko ze strony osób zaangażowanych w realizację projektu, ale również anonimowych mieszkańców miasteczka. Wszyscy byli dla nas bardzo mili, pozdrawiali nas na ulicach, uśmiechali się… Podczas pobytu w Belgii m.in. uczestniczyliśmy w spotkaniach z władzami miast (Ruiselede, Tielt i Ypres), wzięliśmy udział w trzydniowych obchodach MOLENFEESTEN (Dni Ruiselede), uczyliśmy się europejskich tańców narodowych, a nawet obejrzeliśmy projekcję filmu "Wałęsa - człowiek nadziei". Odwiedziliśmy wiele urokliwych miejsc, zwiedzaliśmy miasta i miasteczka: Brukselę (tu m.in. Parlament Europejski, Pałac Królewski oraz przepiękną starówkę), Gandawę (z niesamowitymi, ogromnymi zamkami, kościołami, kanałami i ratuszem), Tielt (miasto wyzwolone spod niemieckiej okupacji przez generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy – mieszkańcy z wdzięcznością wspominali polskiego generała), Ypres ( gdzie wieczorem wzięliśmy udział w odbywającym się codziennie od 1928 r. capstrzyku - Last Post, ku czci żołnierzy angielskich, którzy zaginęli bez wieści podczas I wojny światowej), Brugię (miasto nazywane flamandzką Wenecją). Kilka godzin spędziliśmy na przepięknej plaży w Ostendzie. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas muzeum poświęcone I wojnie światowej w Westhoek oraz cmentarz ofiar I wojny światowej w Ypres. W niedzielę, w Ruiselede, wraz z mieszkańcami i władzami miasta, uczestniczyliśmy we Mszy św., po której złożyliśmy kwiaty przy kapliczce upamiętniającej miejsce śmierci 5 polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Bardzo istotnym aspektem wymian międzynarodowych organizowanych w naszej szkole jest fakt, że ich uczestnicy mieszkają w domach swoich zagranicznych korespondentów. Również tym razem młodzież miała okazję poznać nie tylko historię i kulturę swoich belgijskich przyjaciół, ale też zwyczaje panujące w przeciętnej rodzinie belgijskiej, m.in. nawyki żywieniowe, mentalność, relacje w rodzinach, sposoby spędzania wolnego czasu, itp. Z pewnością wszyscy uczestnicy wymiany zauważyli, że powszechnym środkiem transportu w Belgii są rowery, na pastwiskach pasą się stada krów, żywopłoty są ostrzyżone z aptekarską dokładnością, a w jadłospisie królują frytki z majonezem.

Dziękujemy organizatorom wymiany (z Williamem na czele), władzom miejskim oraz wszystkim uczestnikom, rodzicom i rzeszy zaangażowanych ludzi, którzy sprawili, że pobyt w Belgii dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i będziemy go długo wspominać. Organizatorzy zadbali o to, żebyśmy mogli zobaczyć wiele pięknych i ważnych historycznie miejsc. Towarzyszyła temu miła i serdeczna atmosfera oraz przepiękna, słoneczna pogoda.

Na zdjęciu wprowadzającym tekst grupa młodzieży w parlamencie europejskim

Galeria zdjęć

Brązowa Tarcza

Kalendarz

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top