Przepiękny kraj, życzliwi ludzie, monumentalne zabytki, perfekcyjna organizacja…” – słowa te bardzo często padały z ust uczestników wyjazdu, w ramach wymiany młodzieżowej, do belgijskiego Ruiselede.

Nasza przygoda miała miejsce w dniach 31.07 – 7.08.2015 r. Wymiany młodzieżowe z udziałem uczniów naszej szkoły i młodzieży z Ruiselede odbywają się systematycznie od 2002 r. W ubiegłym roku gościliśmy Belgów, w tym oni nas. Tydzień spędzony w ich kraju dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Każdy dzień obfitował w wycieczki, spotkania, zawody, rozrywki, etc. Już od pierwszego dnia pobytu na każdym kroku doświadczaliśmy życzliwości, serdeczności i zainteresowania naszą grupą nie tylko ze strony osób zaangażowanych w realizację projektu, ale również anonimowych mieszkańców miasteczka. Wszyscy byli dla nas bardzo mili, pozdrawiali nas na ulicach, uśmiechali się… Podczas pobytu w Belgii m.in. uczestniczyliśmy w spotkaniach z władzami miast (Ruiselede, Tielt i Ypres), wzięliśmy udział w trzydniowych obchodach MOLENFEESTEN (Dni Ruiselede), uczyliśmy się europejskich tańców narodowych, a nawet obejrzeliśmy projekcję filmu "Wałęsa - człowiek nadziei". Odwiedziliśmy wiele urokliwych miejsc, zwiedzaliśmy miasta i miasteczka: Brukselę (tu m.in. Parlament Europejski, Pałac Królewski oraz przepiękną starówkę), Gandawę (z niesamowitymi, ogromnymi zamkami, kościołami, kanałami i ratuszem), Tielt (miasto wyzwolone spod niemieckiej okupacji przez generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy – mieszkańcy z wdzięcznością wspominali polskiego generała), Ypres ( gdzie wieczorem wzięliśmy udział w odbywającym się codziennie od 1928 r. capstrzyku - Last Post, ku czci żołnierzy angielskich, którzy zaginęli bez wieści podczas I wojny światowej), Brugię (miasto nazywane flamandzką Wenecją). Kilka godzin spędziliśmy na przepięknej plaży w Ostendzie. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas muzeum poświęcone I wojnie światowej w Westhoek oraz cmentarz ofiar I wojny światowej w Ypres. W niedzielę, w Ruiselede, wraz z mieszkańcami i władzami miasta, uczestniczyliśmy we Mszy św., po której złożyliśmy kwiaty przy kapliczce upamiętniającej miejsce śmierci 5 polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Bardzo istotnym aspektem wymian międzynarodowych organizowanych w naszej szkole jest fakt, że ich uczestnicy mieszkają w domach swoich zagranicznych korespondentów. Również tym razem młodzież miała okazję poznać nie tylko historię i kulturę swoich belgijskich przyjaciół, ale też zwyczaje panujące w przeciętnej rodzinie belgijskiej, m.in. nawyki żywieniowe, mentalność, relacje w rodzinach, sposoby spędzania wolnego czasu, itp. Z pewnością wszyscy uczestnicy wymiany zauważyli, że powszechnym środkiem transportu w Belgii są rowery, na pastwiskach pasą się stada krów, żywopłoty są ostrzyżone z aptekarską dokładnością, a w jadłospisie królują frytki z majonezem.

Dziękujemy organizatorom wymiany (z Williamem na czele), władzom miejskim oraz wszystkim uczestnikom, rodzicom i rzeszy zaangażowanych ludzi, którzy sprawili, że pobyt w Belgii dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i będziemy go długo wspominać. Organizatorzy zadbali o to, żebyśmy mogli zobaczyć wiele pięknych i ważnych historycznie miejsc. Towarzyszyła temu miła i serdeczna atmosfera oraz przepiękna, słoneczna pogoda.

Na zdjęciu wprowadzającym tekst grupa młodzieży w parlamencie europejskim

Galeria zdjęć

100 lat "Górki"

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Data : sobota, 18 sierpień 2018
19
Data : niedziela, 19 sierpień 2018
20
Data : poniedziałek, 20 sierpień 2018
22
Data : środa, 22 sierpień 2018
23
Data : czwartek, 23 sierpień 2018
24
Data : piątek, 24 sierpień 2018
25
Data : sobota, 25 sierpień 2018
26
Data : niedziela, 26 sierpień 2018
27
Data : poniedziałek, 27 sierpień 2018
28
Data : wtorek, 28 sierpień 2018
29
Data : środa, 29 sierpień 2018
30
Data : czwartek, 30 sierpień 2018

Galeria zdjęć

Licznik odwiedzin

Today 97

Yesterday 136

Week 763

Month 2003

All 87860

Currently are 166 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top