Studniówka 2018

W najbliższy piątek 5 stycznia o godzinie 12.00, tuż przed zaplanowaną na 6 stycznia Studniówką, na Kraśnickim Rynku zatańczą poloneza tegoroczni maturzyści  I LO im.Tadeusza Kościuszki i...

Czytaj więcej...

26 kwietnia 2012 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach programu Wirtualna Makieta Kraśnika 3D. Program ten realizowany jest w ramach współpracy z „ Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN” z Lublina.

Polega on  na stworzeniu wirtualnej makiety przedwojennego Kraśnika przy użyciu programów w technologii 3D. W tworzeniu makiety uczniom naszej szkoły pomagają graficy komputerowi z Lublina – Emil Majuk oraz Piotr Rząd. Są to pracownicy Ośrodka Brama Grodzka, którzy opracowali makiety Lublina oraz kilku miasteczek Lubelszczyzny, m.in. Józefowa na Roztoczu.  Wirtualne makiety i aplikacje internetowe powstały ramach projektu "Lublin 2.0 - Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta". Makiety Lublina obrazują rozwój terytorialny i architekturę miasta oraz pomagają ocalić od zapomnienia zanikający już klimat miasteczek Lubelszczyzny. Charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego przedwojennej Lubelszczyzny było małe miasteczko. Jest ono podstawowym elementem układu osadniczego regionu lubelskiego, w skład którego wchodziło 21 miast i 51 miasteczek. Jedną z charakterystycznych cech osadnictwa na terenie Lubelszczyzny była obecność w nich, obok ludności polskiej, ludności żydowskiej, prawosławnej, jak też unickiej. Tworzyło to unikalny w skali europejskiej krajobraz kulturowy.

W wyniku II światowej małe miasta jako forma socjologiczno-przestrzenna, ze specyficznym klimatem kulturowym, przestały istnieć. Pozostały już tylko we wspomnieniach, na starych ilustracjach, fotografiach i kartach literatury. Również zachodzące zmiany okresu transformacji w Polsce przyniosły małym miasteczkom przyśpieszoną degradację. Być może jest to ostatni moment na zabezpieczenie jeszcze istniejących w poszczególnych miasteczkach walorów krajobrazu kulturowego, związanego
z układem przestrzennym czy też konkretnymi obiektami budownictwa.

Grupa 15 uczniów I LO pod kierunkiem nauczyciela historii Mariusza Bieńka postanowiła włączyć Kraśnik do tego projektu. Od kilku miesięcy uczniowie zbierali dokumentację w postaci zdjęć, planów zagospodarowania przestrzennego, planów miasta oraz wspomnień mieszkańców Kraśnika. Wiele godzin spędzonych w muzeum, archiwum, rozmowach z mieszkańcami miasta powoli przynosi skutek.  Już wkrótce efekty pracy regionalistów z „Górki” będą zaprezentowane podczas prezentacji finałowej programu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce, która odbędzie się w synagodze Nożyków w Warszawie  22 maja w ramach programu Przywróćmy Pamięć. Koordynator programu oraz uczniowie zwracają się jednocześnie z prośbą do wszystkich uczniów szkoły o pomoc w zbieraniu starych fotografii Kraśnika, które pozwolą jeszcze dokładniej odtworzyć wygląd przedwojennego Kraśnika. Dzięki pracy badawczej entuzjastów historii z I LO już wkrótce Kraśnik dołączy do miast posiadających własną wirtualną trójwymiarową  makietę.

Galeria zdjęć

100 lat "Górki"

Kalendarz

Galeria zdjęć

Licznik odwiedzin

Today 173

Yesterday 447

Week 2074

Month 6357

All 41918

Currently are 125 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top