26 maja 2018 roku uczniowie klasy II c: Anna Grot, Monika Najs, Alicja Rębacz, Weronika Stolarz oraz Adrian Rachoń pod opieką p. Mariusza Bieńka uczestniczyli w uroczystościach 76 rocznicy egzekucji więźniów Pawiaka.

Udział Pocztu Sztandarowego I LO związany był z postacią absolwenta naszej szkoły Ewartsta Bartkowskiego, który był więźniem Pawiaka a następnie został stracony w Magdalence w nocy z 27/28 maja 1942 roku. Ewaryst Bartkowski (1904-1942) był wśród pierwszego rocznika   absolwentów kraśnickiego gimnazjum, który zdał egzamin maturalny 13 czerwca 1925 roku. Podczas nauki w naszej szkole współtworzył żeńską drużynę im. Emilii Plater oraz męską im. płk. Lisa-Kuli. W 1922 roku został mianowany przez Komendę Chorągwi komendantem I Kraśnickiej Drużyny, którą kierował aż do ukończenia szkoły. W 1925 roku podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale filozoficznym – sekcja humanistyczna. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji ZWZ-AK. Za tę działalność został w 1942 roku aresztowany. Więziono go na Pawiaku, gdzie został poddany nieludzkim torturom. 28 maja 1942 roku rozstrzelany przez Niemców wraz z grupą 223 więźniów w Magdalence pod Warszawą. Uroczystości upamiętniające egzekucję odbyły się w Muzeum Więzienia Pawiak – pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego, gdzie uczniowie I LO złożyli wiązankę. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz w Łazach pod Warszawą, gdzie zapalili znicze na grobach pomordowanych. Ostatnia część uroczystości odbyła się w Miejscu Straceń w Magdalence. Pod pomnikiem ofiar egzekucji w asyście Warty Honorowej Wojska Polskiego złożono kwiaty. Udział delegacji I LO był ważnym elementem obchodów 100-lecia szkoły oraz dowodem na to, iż społeczność szkoły pamięta o swoich absolwentach.

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top