21 marca 2018 w roku stulecia istnienia szkoły obchodziliśmy dzień naszego Patrona Tadeusza Kościuszki.

Tradycyjnie już, świętowanie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej odprawianej w intencji społeczności szkolnej. Msza został odprawiona o godzinie 9.00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Po Mszy odbył się przemarsz społeczności szkolnej ulicami Kraśnika z Kościoła do budynku szkoły. Przemarsz prowadził poczet sztandarowy szkoły.

Około godziny 10.30, po zakończeniu przemarszu w odświętnie przystrojonej sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście – przedstawiciele władz, instytucji i organizacji, emerytowani pracownicy naszej placówki, nauczyciele i dyrekcja szkoły oraz oczywiście uczniowie. Zgodnie ze szkolnym rytuałem uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego I LO im. Tadeusza Kościuszki i odśpiewania hymnu państwowego.

Pełniący rolę gospodarza uroczystości dyrektor Piotr Miecznikowski powitał przybyłych gości:

 • Pana Andrzeja Maja – Starostę Kraśnickiego,
 • Panią Marzenę Pomykalską –Zastępcę Burmistrza Miasta Kraśnik,
 • Panią Agnieszkę Lenart – Dyrektora biura poselskiego Posła na Sejm Jarosława Stawiarskiego,
 • Pana Marka Kuleszę –przedstawiciela Posła na Sejm Wojciecha Wilka,
 • Pana Zbigniewa Leziaka- Kierownika Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Kraśnickiego,
 • Panią Iwonę Kardyś- Przewodniczącą Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”,
 • Panią Dorotę Posyniak – Dyrektora Poradni Powiatowego Zespołu Psychlogiczno Pedagogicznego,
 • Panią Anetę Jabłońską – Dyrektora Zespołu Szkół nr 3,
 • Panią Agnieszkę Resztak- Dyrektora Zespołu Szkół w Urzędowie,
 • Pana Mariusza Płechę – Wicedyrektora Zespołu Szkół nr 2.

 

W następnej kolejności Dyrektor przywitał emerytowanych dyrektorów i nauczycieli naszej szkoły, którzy zawsze chętnie przyjmują zaproszenia na szkolne uroczystości.

Dyrektor wygłosił również krótkie przemówienie, w którym nawiązał do postaci Patrona jako wzoru godnego do naśladowania dla kolejnych pokoleń. Podkreślił również iż rok 2018 jest rokiem szczególnym ze względu na stulecie istnienia szkoły, zachęcał przy tym absolwentów do udziału w organizowanym z tej okazji zjeździe.

Dyrektor wskazał iż mimo szacownego wieku szkoła wciąż się rozwija i unowocześnia . Podziękował Panu Andrzejowi Majowi- Staroście Kraśnickiemu oraz Panu Jarosławowi Stawiarskiemu – Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki za zaangażowanie w modernizację szkolnego kompleksu sportowego , zapowiedział też szybkie rozpoczęcie prac związanych z kompleksową termomodernizacją budynku szkoły.

Po wystąpieniu Dyrektora głos zabrał Pan Starosta a następnie Pani Burmistrz. Oboje nawiązali do tego, że są absolwentami „Górki” oraz gratulowali dobrej, ciepłej atmosfery panującej w szkole i życzyli społeczności szkolnej sukcesów.

W imieniu Panów posłów, którzy z racji obowiązków nie mogli przybyć na uroczystość wystąpiła Pani Agnieszka Lenart oraz Pan Mateusz Kulesza.

Pełne teksty wystąpień zaproszonych gości mogą Państwo wysłuchać oglądając załączony do artykułu film z uroczystości.

Część oficjalną uroczystości zakończyło przekazanie sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy klas trzecich pocztowi sztandarowemu złożonemu z uczniów klas drugich.

W następnej kolejności zebrani mieli okazję wysłuchać referat poświęcony życiorysowi naszego Patrona. Oprócz przypomnienia powszechnie znanych faktów zebrani mogli usłyszeć o wielu ciekawych i często zapomnianych szczegółach jego życia prywatnego. Zwrócono uwagę na znaczenie postaci patrona w całokształcie naszej historii od czasów Oświecenia aż po dzień dzisiejszy oraz znaczeniu jego postaci w kontekście historii Stanów Zjednoczonych.

Część artystyczna nosiła tytuł ,,Wizytacja Kościuszki na GÓRCE”. Sytuacje w szkole miały humorystyczny charakter, brali w nich udział: Dyrektorka (Weronika Pudło), Sekretarka (Magda Lipińska) oraz Tadeusz Kościuszko (Gabriel Chruściel) – uczniowie klasy 3f. Kabaret ukazujący w ,,krzywym zwierciadle” relacje między nauczycielami, rodzicami i uczniami świetnie przedstawili z klasy 2e: Karolina Hałabiś, Karol Żuraw i Patryk Sowa. Prawdziwą ,,perełką” aktorską okazała się Nadia Brzustowska (3f), zdająca egzamin z literatury polskiej, komisję stanowiły Beata Kudła i Dominika Pytlak. Klasa 3f w takt muzyki Sławomira ,,Miłość w Zakopanem” zaprezentowała (z przymrużeniem oka) w specjalnych strojach scenkę ze szkolnej przerwy. Na zakończenie przywołano wspomnienia, prezentujące zdjęcia obecnych nauczycieli sprzed lat, przygotowali je uczniowie klasy 4AT: Michał Kołodziej, Kacper Rosły i Łukasz Likos. Nad oprawą techniczną czuwali Anita Zarzeczna(3f), Kacper Jastrzębski(3AT) i Mateusz Sibiga(2a). To właśnie oni przygotowali muzykę. Opiekunem uczniów była Renata Staruch.

 Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia dołączonego do artykułu filmu.

Na zakończenie Dyrektor Miecznikowski podziękował:

 • Księdzu Jerzemu Zamorskiemu za odprawienie Mszy Świętej,
 • Pani Elżbiecie Lewniewskiej –za przygotowanie oprawy liturgicznej Mszy,
 • Pani Renacie Staruch za przygotowanie części artystycznej,
 • Pani Izabeli Dekiel za przygotowanie referatu o Patronie,
 • Pani Beacie Szaja za przygotowanie dekoracji,
 • Panom Mariuszowi Sielskiemu i Włodzimierzowi Witkowskiemu za przygotowanie przemarszu.

W taki sposób oto sposób uczciliśmy Dzień Patrona.

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top