"Polska to nasza Ojczyzna, o którą nalezy się troszczyć", te  proste ale i głębokie słowa zostały przypomniane w czasie homilii  przez   księdza Jerzego Węzkę podczas Mszy Świętej odprawionej 27 września 2015 o godzinie 11.30 w Kościele Rektoralnym Świętego Ducha w Kraśniku. Okazją do uroczystego modlitewnego zgromadzenia, w którym wziął również udział poczet sztandarowy naszej szkoły, stała się rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne to unikalna na ziemiach okupowanych w czasie  II wojny Światowej tajna struktura, która była gotowa do przejęcia  funkcji niepodległego Państwa w razie klęski Niemiec hitlerowkskich. Za zalążek struktur Polskiego Państwa Podziemnego przyjmuje się powstałą 27 września 1939 w Warszawie Służbę Zwycięstwu Polski.

Oprócz wspomnianego wcześniej pocztu naszej szkoły w uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe miasta i powiatu, organizacji kombatanckich i kraśnickich szkół. Uczestnikami Eucharystii  byli również: poseł na Sejm RP Jarosław Stawiarski, władze miasta z Burmistrzem Mirosławem Włodarczykiem oraz powiatu z Wicestarostą Ireneuszem Sochą na czele. Msza Święta odprawiona został w odświętnej oprawie z licznym udziałem służby liturgicznej. Wyjaśniając wspomniane wcześniej słowa o trosce o Ojczyznę ksiądz Węzka wspomniał o znaczeniu modlitwy w intencji Ojczyzny, ale i o praktycznym działaniu,  które należy wykonywać na miarę swoich możliwości i miejsca w społeczeństwie. W modlitwie wiernych wspominano o tych, którzy swoim wysiłkiem przyczynili się do ostatecznego odzyskania przez nasz kraj niepodległości, ale również o bieżących problemach, towarzyszących nam w codziennym życiu. 

Mszy towarzyszyła znajdująca się w otoczeniu Kościoła ekspozycja poświęcona pomordowanym kapłanom wołyńskim. Najnowszej historii Wołynia i Kościoła Katolickiego na tych ziemiach poświęcony był wygłoszony po Mszy Świętej przez doktora Ireneusza Popka  z IPN wykład.

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
9
Data : wtorek, 9 czerwiec 2020
10
Data : środa, 10 czerwiec 2020
13
Data : sobota, 13 czerwiec 2020
14
Data : niedziela, 14 czerwiec 2020
15
Data : poniedziałek, 15 czerwiec 2020
16
Data : wtorek, 16 czerwiec 2020
17
Data : środa, 17 czerwiec 2020
18
Data : czwartek, 18 czerwiec 2020
19
Data : piątek, 19 czerwiec 2020
20
Data : sobota, 20 czerwiec 2020
21
Data : niedziela, 21 czerwiec 2020
24
Data : środa, 24 czerwiec 2020
25
Data : czwartek, 25 czerwiec 2020

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top