Nasza Panorama

Zapraszamy na Dzień Drzwi Otwartych 28 kwietnia 2020

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 11 kwietnia 2015 w wieku 82 lat zmarł Pan Wit Szymanek, były dyrektor naszej szkoły. Msza Świeta żałobna zostanie odprawiona 14 kwietnia 2015 o godzinie 13.00 w kościele pod Wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w dzielnicy Fabrycznej.

Pan Szymanek sprawował funkcję dyrektora naszej szkoły w latach 1967-1973. W tym czasie powstał budynek, w którym obecnie mieści się siedziba Zespołu Szkół nr 1. Aktywnie uczestniczył w organizacji zjazdów absolwentów odbywajacych się z okazji kolejnych jubileuszy istnienia szkoły. Jest autorem monografii poświęconej dziejom szkoły " Z dziejów Gimanzjum i Liceum Ogólnokształcącego w Kraśniku w latach 1918-1998".

Kilka ciepłych zdań o zmarłym napisała jego uczennica, obecna polonistatka z "Górki" Pani Grażyna Stęgierska

Wspomnienie...

Odszedł pan Wit Szymanek... Dyrektor I LO, najpierw przy Klasztornej, a potem „Na Górce”. Nauczyciel historii i propedeutyki nauki o społeczeństwie. To informacja sucha, wyprana z emocji. Fakt, z którym się nie dyskutuje. Bezwzględny w swej ostateczności. I tak go przyjmie ktoś, kto Zmarłego nie znał.

Ja jednak byłam jego uczennicą. We mnie ta informacja budzi smutek i żal. Bo w moich kliszach pamięci zachował się obraz niezwykłego nauczyciela. Pamiętam, że gdy wchodził do klasy, burzył lekcyjną nudę. Imponował erudycyjną wiedzą, zarażał energią i zadziwiał innowacyjnymi metodami nauczania. Dziś pewnie określono by Go jako człowieka kreatywnego i charyzmatycznego. Myślę o Nim ze wzruszeniem, szacunkiem i podziwem. Tym większym, że jako wieloletni nauczyciel umiem ocenić Jego szczególną osobowość... Gdy po skończeniu szkoły, już jako studentka dowiedziałam się, że pan Dyrektor odszedł ze szkoły, by zająć się polityką, pomyślałam: jaka szkoda...

Po latach wróciłam „na Górkę” jako nauczyciel polonista. Przy okazji kolejnych zjazdów spotykałam mojego dawnego Profesora. Zawsze udawało nam się porozmawiać i powspominać. On widział we mnie tamtą dziewczynę w szkolnym mundurku z tarczą na rękawie, a ja niezwykłego człowieka i nauczyciela, który pokazywał nam wielowymiarowość świata, uczył tolerancji, ale też odpowiedzialności. Zawsze szarmancki, elegancki, z klasą. Trudno pogodzić się z Jego odejściem.

Coraz lepiej rozumiem rozżalenie Konrada, który w Wielkiej Improwizacji wołał:

Czym jest me życie?

Ach, jedną chwilką!

 

Na zdjęciu ze zbiorów szkolnej izby tradycji Pan Wit Szymanek.

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top