6 grudnia uczniowie naszej klasy (I G – specjalność ratownictwo medyczne) odbyli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, które przeprowadzili ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

Poznaliśmy zasady prawidłowego zachowania się w razie wypadku i udzielania pomocy poszkodowanym. Ratownicy przedstawiali treści w sposób bardzo przystępny i jasny, rozluźniając atmosferę licznymi anegdotami i scenkami. Pomimo początkowych oporów, udało nam się nawiązać z nimi dobry kontakt.
Ratownicy opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach zawodowych. Zwrócili uwagę na takie cechy ratownika jak odpowiedzialność oraz umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Ze szkolenia zapamiętaliśmy między innymi, że są trzy podstawowe warunki prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka: świadomość, oddech i krążenie. Jeśli szybko przywrócimy te dwie ostatnie, prędzej czy później poszkodowany odzyska świadomość. Sytuacje, z którymi spotyka się ratownik medyczny nie zawsze muszą należeć do przyjemnych. Pacjent może być pijany, a co za tym idzie – agresywny. Nasze bezpieczeństwo jest ważne, dlatego trzeba dbać o bezpieczeństwo własne podczas udzielania pomocy napotkanym osobom.
Pod nadzorem ratowników odbywaliśmy zajęcia praktyczne na fantomach. Doświadczenie zdobyte poprzez te ćwiczenia jest niezwykle ważne, choć jak podkreślali ratownicy ćwiczenia nie są w stanie odzwierciedlić emocji, jakie towarzyszą prawdziwemu wypadkowi. Byłoby najlepiej gdybyśmy nigdy nie musieli wykorzystywać zdobytych w ten sposób umiejętności. Mamy jednak świadomość, że rozwój cywilizacji sprawia, że w każdej chwili możemy być świadkiem wypadku lub zagrożenia życia, a nasza wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy może komuś uratować życie.
Zajęcia były bardzo ciekawie, o czym świadczy fakt, że nie zauważyliśmy, że minęły cztery godziny przeznaczone na spotkanie. Mamy nadzieję, iż niedługo będziemy mieli okazję, na kolejne spotkanie z pracownikami Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Uczestnicy szkolenia – uczniowie kl. I G

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top