1 kwietnia 2019 roku gościnne mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku odwiedziła 80 osobowa grupa młodzieży z Izraela. Była to już czwarta wizyta gości z tego kraju. Poprzednie spotkania miały miejsce 2010, 2013 oraz 2017 roku. Tym razem grupa młodzieży z Izraela reprezentowała trzy szkoły: DROR i MELED z Jerozolimy oraz DARCA z miasta Gedera.

Wizyta młodych Izraelczyków jest efektem współpracy szkół w ramach programu realizowanego przez Instytut Yad Vashem z Jerozolimy oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Projekt polsko – izraelskich spotkań realizuje zobowiązania wynikające z umowy między Rządem RP, a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Podczas tegorocznego spotkania uczniowie śpiewali polskie i hebrajskie pieśni, zapoznali się z historią swoich szkoł oraz uczestniczyli w warsztatach, których głównym celem było przedstawienie jak najwięcej informacji na swój temat.

Tegoroczne spotkanie uświetnił występ dziecięco – młodzieżowego zespołu tanecznego "Sanowiślaczki”, który zaprezentował taniec tematyczny podkreślający 100– lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, którego symbolem jest flaga biało - lczerwona. Zespól z Chwałowic, którego kierowniczka jest pani Ewa Kozłowska zaprezentował również kujawiaka Wieniawskiego wraz z oberkiem dziewczęcym. Występ zespołu wzbudził euforię wśród gości z Izraela. Jak wszyscy wspólnie podkreślali wizyta młodych Izraelczyków w naszej szkole pomogła przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia, czy nieufność oraz pozwoliła sprawdzić w praktyce umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Dla młodych Polaków i Izraelczyków wspólne spotkanie było pomostem łączącym obydwa narody.

Za pomoc w jego zorganizowaniu szczególnie dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Kraśniku, Urzędowi Miasta w Kraśniku, Ośrodkowi Brama Grodzka – Teatr NN  w Lublinie oraz Carrefour Market w Kraśniku.

Miłych gości powitał, w murach naszej szkoły, dyrektor Piotr Miecznikowski. Spotkanie uświetnił swoja obecnością Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, który powitał gości na Ziemi Kraśnickiej. Wspomniał o wspólnej historii polsko – żydowskiej na naszym terenie oraz życzył miłego pobytu i wspomnień.

Brązowa Tarcza

Kalendarz

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top